KOCAELİ EMLAKÇILAR ODASI BAŞKANI ALPAY HACIOĞLU KİRALIK DAİRE VE YURT SIKINTISI ÇEKEN ÖĞRENCİLER HAKKINDA BİLGİLER VERDİ.


Emlakçılar Odası Başkanı: “Kiralık ev yok”

İzmit’te öğrencilerin sokakta kalmasının ardından açıklama yapan Emlakçılar Odası Başkanı, kiralık ev kalmadığını belirterek valilik ve yerel yönetimin öğrencilere kalıcı çözümler üretmesi gerektiğini vurguladı

Üç gündür İzmit Cumhuriyet Parkı'nda sabahlayan öğrenciler yurt ve ev fiyatlarını “fahiş” olarak nitelendirdiler. Öğrenciler, ev kiralarının denetlenip kontrol altına alınmasını talep ettiler.

Barınamıyoruz Hareketi'nin devam ettiği bu günlerde Kocaeli Emlakçılar Odası Başkanı Alpay Hacıoğlu, gazetemiz Ses Kocaeli'ye konuştu ve “Her gün onlarca öğrenci arıyor. Kiralık ev istiyorlar ama maalesef kiralık evler hem azaldı hem de fiyatlar çok fahiş” dedi.

“KYK’nın sayısı artırılmalıdır”

Hacıoğlu, “Devletin Kredi yurtlar kurumunun yurt sayısı artırılmalıdır. Her sene bu kente 15 bin öğrenci geliyor, KYK’ nın bunu önceden görmesi lazım. Çünkü önceden bir hazırlık yapması gerekiyordu. Maalesef ki öyle bir hazırlık çalışması olmadı. KYK’nın elini taşın altına koyup valilikle, yerel ve merkezi yönetimlerle kalıcı bir çözüm bulmaları lazım. Öğrencilerin sokakta kalması, geleceğimizin körelmesi anlamına geliyor. Tıp, hukuk, sanatçı, siyasetçi olacaklar, koronavirüs sürecinde sokaklarda ve parklarda hijyensiz bir ortamda kalmalarına acilen bir çözüm bulmaları gerekiyor, öğrenciler okumaya geldiler sokakta kaldılar”  ifadelerini kullandı.

“Öğrenciler gerçekten zor durumda”

Emlakçılar Odası Başkanı Hacıoğlu, “ Pandemi sürecinde inşaat konutları durdu. İnşaat malzemeleri arttı. Cedit, Erenler Mahallesi'nde kentsel dönüşüm başlayınca oradaki aileler başka evlere taşındı. Kiralık ev sayıları bu vesileyle azaldı. Evlerin kirası 3000 bin ise okullar açılmadan önce neden 1000 TL idi? Ev sahipleri evin duvarlarına altın kaplama da yapmadı neden bu pahalı fiyatlar? Ev sahipleri, belirlenen kira artışının üzerinde zam yapıyor, devletin bunu denetlemesi lazım. Fırsatçılığa yer vermememiz gerekiyor. Bu bir hak ihlali olup büyük bir sorundur, başka alanlarda da bu meseleler yaşanıyor” diyerek sorunun büyük olduğunu söyledi.

Son olarak konuşan Hacıoğlu, “15 yıl önce ev kiraların faizi 0.78 iken bugün 15.80’dir. Devlet yetkilileri sokaklarda, televizyonda şov yapmayı bıraksın öğrencilerin derdini dinleyip kalıcı çözümler nasıl bulabiliriz diye oturup konuşmalılar” ifadelerini kullanarak siyasetçilerin kalıcı çözümler üretmesi gerektiğini vurguladı.