“Vatandaş rahat olsun… Fırsatçılara aman vermeyeceğiz”


 

Kamu bankaları 1 Haziran’da yaptığı açıklamada konut kredisi oranlarını birinci elde yüzde 0,64’e, ikinci elde ise yüzde 0,74’e çektiği açıklamıştı. Türkiye tarihinin en düşük oranlı konut kredi faiz oranları, 2 Haziran’dan itibaren vatandaşlara sunulmuştu. Bazı fırsatçı mal sahibi, inşaatçı, müteahhit ve emlakçılar, salgın nedeniyle ertelenen ve düşük faiz oranlarıyla 180 ayda uygun ödemelerle ev sahibi olmak isteyenleri hayal kırıklığına uğrattı.

BAKANLIKTAN SIKI DENETİM
Yeni kampanya açıklanır açıklanmaz, online ve kurumsal ilan sitelerinde ve diğer satış portallarında rakamlara yüzde 25’lere varan oranlarda zam geldiği görüldü. Vatandaşın mağdur edildiği bu fırsatçılığın önüne geçmek için ise Ticaret Bakanlığı sıkı denetim yaparak tesbit ettiği fırsatçılara ceza uyguluyor.

“İŞTE BU FIRSATÇILIKTIR”
Konuya ilişkin görüşlerini aldığımız Kocaeli Emlakçılar Odası Başkanı Alpay Hacıoğlu bu konuda denetimlerin arttığını dile getirdi. Hacıoğlu, “Yıllardır ev sahibi olma hayalini düşük faiz ve uzun ödeme imkanlarıyla gerçekleştirmek isteyen tüketiciler, haksız kazanç sağlamak isteyenlerle karşı karşıya kaldı. Özellikle 4-5 gündür ev almak isteyenler vatandaşlar yükselen fiyatlar karşısında hayal kırıklığı yaşıyor. Maalesef ki bazı mal sahipleri örneğin bir dairenin satış fiyatını 375 bin belirlemişken, düşen faizler sonrası fiyat arttırarak 450 bine çekmiş. İşte bu fırsatçılıktır.

“BİZLERE DE BİLDİREBİLİRLER”
Ancak Ticaret Bakanlığımızın bu konuda çok ciddi çalışmaları ve cezai uygulamaları var. Fırsatçılık yapanlar tespit edilerek gerekli cezalar uygulanıyor. Vatandaşımız rahat olsun. Bulundukları illerde bu tarz fırsatçılara rastladıklarında illerinde bulunan Ticaret İl Müdürlüğü’ne şikayette bulunabiliyor. İsterlerse bizlere de gelip bildirebilirler. Bizler de onlar adına müdürlüğe şikayetlerini iletebiliriz. Bu cezai uygulamaların fırsatçıların önüne geçeceği görüşündeyiz.” dedi.

Kocaeli Emlakçılar Odası Başkanı Alpay Hacıoğlu

HABERE https://finanskocaeli.com/vatandas-rahat-olsun-firsatcilara-aman-vermeyecegiz/ LİNKİNDEN ULAŞABİLİRSİNİZ..